Wysypka – nieestetyczny objaw choroby

Wysypka ma bardzo wiele różnych form – na ciele mogą pojawić się czerwone plamki, maleńkie kromki, różnego rodzaju zgrubienia. Bardzo często takie powierzchniowe zmiany skóry dość mocno swędzą zwiększając dyskomfort.

Czemu więc służy wysypka? Przede wszystkim jest ona bardzo wyraźnym znakiem, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego – czas wybrać się do lekarza (pomocny może być dermatolog i lekarz rodzinny). Przykładowymi chorobami, których objawem jest wysypka jest różyczka, szkarlatyna, czy też ospa.

Ospa – wstydliwy rodzaj wysypki

Ta ostatnia kojarzona jest jednoznacznie z dużą ilością swędzących krostek rozrzuconych po całym ciele. W przypadku zachorowania na ospę, chory musi pamiętać o tym, by nie drapać swędzących miejsc, ponieważ mogą zostać blizny. Co ciekawe, ospa jest chorobą zaraźliwą, jednak zarażanie kończy się z momentem wystąpienia wysypki, można więc stwierdzić, że jest ona swoistym zwieńczeniem tej nieprzyjemnej choroby. Bardzo charakterystyczna wysypka powstaje także w przypadku zachorowania na odrę.