Różyczka u kobiet w ciąży – czy jest niebezpieczna?

Różyczka to popularna choroba zakaźna, która występuje głównie u dzieci, ale zarażeniu mogą ulec również dorośli. U osób dorosłych schorzenie ma bardziej zaostrzony przebieg, a u kobiet w ciąży grozi nawet wadami płodu. Wirus różyczki jest najbardziej niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie w pierwszych 8-16 tygodniach od zapłodnienia.

Różyczka – na czym polega choroba?

Typową chorobą zakaźną wieku dziecięcego jest różyczka. Schorzenie wywołuje wirus, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego do zakażenia nim dochodzi w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą, która kicha lub kaszle. Różyczka u dzieci przebiega zwykle łagodnie i nie powoduje poważnych powikłań. Wirus różyczki jest jednak szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli w dzieciństwie nie chorowały na różyczkę lub nie wykonały szczepień ochronnych.

Różyczka – objawy

Objawy różyczki to charakterystyczne zmiany skórne. Wysypka początkowo pojawia się głównie za uszami i na czole, a potem przemieszcza na pozostałe partie ciała, takie jak: tułów czy kończyny. Zmiany skórne są szczególnie widoczne po wyjściu z ciepłej kąpieli lub prysznica. W przebiegu choroby można również zaobserwować powiększone węzły chłonne, np. na szyi czy w okolicy uszu oraz lekki stan podgorączkowy.

Różyczka w ciąży – powikłania

Różyczka u dzieci przebiega bardzo łagodnie, jednak u kobiet w ciąży niesie za sobą duże ryzyko poważnych powikłań. Zarażenie się wirusem różyczki jest szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy u dziecka dopiero kształtują się narządy. Maluch nie ma jeszcze wykształconego układu odpornościowego, przez co wirus swobodnie dostaje się do jego organizmu poprzez zakażoną krew matki. Różyczka w ciąży grozi poważnymi wadami rozwojowymi u dziecka, takimi jak: upośledzenie umysłowe, głuchota, jaskra, zaćma, deformacje kości czy poważne problemy z funkcjonowaniem serca bądź wątroby.

Różyczka w ciąży – co dalej?

U kobiet, które zaraziły się wirusem różyczki w trakcie ciąży podaje się najczęściej przeciwciała hamujące rozwój choroby w organizmie. Osoby zarażone powinny również unikać kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa, dlatego kobiety pracujące w przedszkolach czy szkołach dla własnego bezpieczeństwa powinny udać się na zwolnienie lekarskie. Leczenie różyczki odbywa się objawowo, np. poprzez podawanie leków przeciwgorączkowych.

Różyczka u dorosłych – profilaktyka

W ochronie przed różyczką istotną rolę odgrywa profilaktyka. Kobiety planujące ciążę powinny regularnie poddawać się badaniom na poziom przeciwciał, których wyniki wykażą, czy powinny wykazać się szczególną ostrożnością w planowaniu potomstwa. Skuteczną ochronę przed różyczką u osób dorosłych zapewnia szczepionka, którą zaleca się wykonać na przynajmniej 3 miesiące przed zamierzonym staraniem się o ciążę.