In vitro z komórkami jajowymi dawczyni – jak wygląda?

Dla kobiet, które z różnych powodów nie mają własnych komórek jajowych, in vitro z komórkami jajowymi dawczyni jest szansą na zajście w ciążę.

Bank komórek jajowych

Każda klinika leczenia niepłodności posiada bank komórek jajowych, w którym znajdują się  komórki jajowe przekazane przez dawczynie na rzecz par zmagających się z problemami z zajściem w ciążę. In vitro z komórkami jajowymi innej kobiety jest często jedyną szansą na urodzenie zdrowego dziecka, kiedy przyczyną niepłodności jest przedwczesna menopauza, brak jajników lub utrata płodności w wyniku leczenia onkologicznego.

 

Bank komórek jajowych to miejsce, gdzie przechowywane są zdolne do zapłodnienia zamrożone komórki jajowe. Dawczyniami są młode, zdrowe kobiety, które spełniają rygorystyczne warunki: przeszły pozytywnie badania lekarskie, genetyczne, wirusologiczne i psychologiczne, urodziły przynajmniej jedno zdrowe dziecko i nie ukończyły 34. roku życia. Oddanie gamet do adopcji jest dobrowolne i anonimowe.

Wskazania do in vitro z komórkami dawczyni

Z in vitro z komórkami jajowymi dawczyni może skorzystać para lub małżeństwo, w którym kobieta nie posiada własnych gamet lub ich jakość jest niska, przeszła przedwczesną menopauzę, utraciła płodność w wyniku leczenia onkologicznego, jest nosicielką choroby genetycznej lub zdarzyły jej się poronienia.

 

Koszt in vitro z komórkami jajowymi dawczyni wynosi 17 tysięcy złotych i składają się na niego badania, zapłodnienie i przechowywanie gamet. Skuteczność tej metody utrzymuje się na poziomie 67%.

Jak wygląda in vitro z komórkami jajowymi dawczyni?

Podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności lekarz przeprowadza z parą starającą się o dziecko szczegółowy wywiad i wykonuje konieczne badania. Następnie dokonuje się wyboru dawczyni z katalogu, który zawiera podstawowe informacje o każdej z nich. W warunkach laboratoryjnych wybrane komórki jajowe są zapładniane, a następnie po kilku dniach powstałe zarodki wprowadzane są do jamy macicy kobiety. Do zapłodnienia może być wykorzystane nasienie partnera lub pobrane z banku spermy. Po 12. dniach oznacza się poziom hormonów ciążowych we krwi, co jest potwierdzeniem ciąży.